Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marynarza Polskiego

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marynarza Polskiego

76-231 Damnica 

ul. Korczaka 1

tel. 598 113 069

Wielkanocna Zbiórka Żywności

Wielkanocna Zbiórka Żywności i udział naszych wolontariuszy w akcji w dniu 15 marca 2024 r.

Kolejny raz staliśmy się częścią wielkiego zespołu wolontariuszy, którzy w całej Polsce pomagają godnie przeżyć święta ponad 2 milionom osób.

W tym roku na Wielkanocną Zbiórkę Żywności pojechało 7 uczniów pod opieką pani Mirki Sawickiej-Glinki i pani Doroty Kosucho.

Oto lista wolontariuszy z OSW w Damnicy:

  1. Aneta Kepen
  2. Angelika Kolp
  3. Helena Kolp
  4. Aleksandra Karpińska
  5. Marcin Karpiński
  6. Patryk Pyśniak
  7. Karolina Wijatkowska

Całkowitymi nowicjuszami byli Ola i Marcin Karpińscy. Aneta, Angelika i Patryk uczestniczyli w zbiórce już czwarty lub trzeci raz. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i kulturą starali się pozyskać jak największą liczbę klientów sklepu do wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności.

Pracowaliśmy w dużym markecie Kaufland w Słupsku. Przez 3 godziny zegarowe (a pani Mirka przez 4,5 godziny) wręczaliśmy kupującym ulotki informacyjne z listą produktów, które mogli zakupić dla potrzebujących  i przekazać wolontariuszom do oznakowanych koszy. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne,   w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Żywnościowe paczki odmienią  codzienne życie tysięcy ludzi, a najbliższe święta uczynią bardziej radosnymi   i  godnymi, nie  głodnymi! – zgodnie z hasłem zapisanym na ulotce. Zatem, pomagajmy! Dzielmy się jedzeniem z innymi! Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej, drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online www.zbiorkazywnosci.pl .

Żywność z Banków Żywności trafi do rodzin wielodzietnych, do seniorów, jak i dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych, schorowanych, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Dawanie ulotek i jednoczesne mówienie klientom, o co chodzi w akcji nie jest zadaniem łatwym. Przeciwnie, jest to praca męcząca i trudna. Trzeba być skupionym, mówić składnie i szybko, i jak najwięcej uśmiechać się do klientów. To okazja, by nauczyć się otwartości do ludzi, pokonać własne lęki  i nieśmiałość. Będąc wolontariuszem zdobywasz cenne doświadczenie życiowe i zawodowe. W naszej ośrodkowej drużynie największym tegorocznym odkryciem okazał się MARCIN KARPIŃSKI. Pracował bez wytchnienia, od pierwszej do ostatniej minuty. Na klientach sklepu robił bardzo dobre wrażenie  i skutecznie wręczał im ulotki. W efekcie, w krótkim czasie rozdaliśmy prawie wszystkie ulotki, jakie dostarczył nam słupski Bank.

Jestem z Was bardzo dumna, a Marcinowi jeszcze raz gratuluję talentu i umiejętności. Możecie się od niego uczyć, jak zostać dobrym wolontariuszem.

Opracowanie: M. Sawicka-Glinka