Historia

Formalnego otwarcie Państwowego Zakładu Wychowawczego w Damnicy dokonano w dniu 1 września 1955 r. Była to pierwsza placówka kształcenia specjalnego na terenie Pomorza. Budynek przyznany na siedzibę placówki to  zabytkowy pałac niemieckiego farmaceuty Bayera, zbudowany ok.1401 r. z przeznaczeniem na letnią rezydencję. W latach 60-tych do potrzeb Zakładu przystosowano położony wokół obiektu park.

W pierwszym roku istnienia Zakładu Wychowawczego w Damnicy w szkole podstawowej zorganizowano pięć klas: dwie pierwsze oraz drugą, trzecią i czwartą. Urządzono i zaadaptowano pierwsze pomieszczenia na internat.

W 1984 r. placówka zmieniła nazwę na Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Ośrodek - w tym okresie - obejmuje kompleksową opieką pedagogiczną dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, a od 2000 r. również z głębokim upośledzeniem umysłowym.

Pierwszym dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego w Damnicy był  Stefan Juszczyk   (1955-56).